Recenzja Między światami na Owarinai Yume

Recenzja Między światami na Owarinai Yume Opublikowany:11.08.2023
Luiza Stachura z Owarinai Yume o dla mnie niedościgniony wzór erudycji, encyklopedia wiedzy a w szczególności prawdziwie wyrobiony czytelnik, z którym chciałbym kiedyś móc porozmawiać na żywo. Zacytuję zdanie z bloga Luizy, który jest fragmentem recenzji Między światami.
W fikcji multiplikują się i rozrastają pokątne wymiary, cienie multiwersum, rozmaite linie czasowe, potencjalne ścieżki. Jeśli nieopatrznie podążysz jedną z nich, możesz zabłądzić w labiryncie symulakrum i stać się częścią obłędnego snu, echem, odbiciem, kalką, kopią oryginału.
Odniosę się również do tego jak trafnie Luiza odczytała zarówno mnie jak i moją powieść, wyciągając z tekstu wszystko to, co tak naprawdę mnie ukształtowało. Bo faktycznie nie ukrywam, jestem dzieckiem popkultury i wcale się tego nie wstydzę. Uwielbiam te wszystkie klisze i kalki, po raz tysięczny serwowane w tej samej, albo tylko lekko zmienionej formie. Za każdym razem sprawiają mi one taką samą frajdę zgodnie z zasadą, że najlepsze piosenki to te, które już znamy. I oczywiście, polemizując z Luizą, mógłbym w powieści Między światami pójść w eksperyment, onirycznoś, czy halucynacje ukazując człowieka na skraju szaleństwa i choroby psychicznej. Pewnie byłoby to ciekawe doświadczenie, tyle tylko, że wówczas mój horror najnormalniej w świecie by się nie ukazał, bo nie trafiłby w szeroko pojętą popkulturę i gust czytelniczy szerokiego odbiorcy, który w literaturze stety lub niestety poszukuje przede wszystkim rozrywki (wielkie brawa dla Luizy, że znalazła w tekście coś więcej, bo nie ukrywam chciałem te treści tam przemycić).
Kiedyś, kiedy znudzę się fabułą, schematami i kliszami napiszę książkę, która dotrze do najgłębszej części mojej podświadomości. Zaraz potem umrę, bo nic więcej nie pozostanie mi do napisania. Dzięki wielkie za recenzję i zapraszam na ucztę erudyty.
Link do recenzji w komentarzu. I dla odmiany brak obrazka, żeby nie karmić popkulturowego potwora ????
 
Między światami